Загальні рекомендації з вигонки цибулькових

Вигонка - це агроприйом, за допомогою якого рослини виводять зі стану спокою, щоб в подальшому отримати квітучі рослини в зимовий час.

В умовах кімнати кращими рослинами для зимової вигонки є цибулькові: гіацинти, тюльпани, нарциси та ін. При вигонці вони миряться з недоліком світла, тому їх можна помістити в будь-яких кімнатах по відношенню до сторін світу. У період вигонки і цвітіння цибулькових рослин температура повинна бути невисокою. Рослини погано переносять різкі коливання температури, холодні протяги і сухість повітря.

Період вигонки, тобто час від початку вигонки до цвітіння, у цибулькових порівняно короткий - 16 - 32 дня. Тому за зиму можна мати кілька оборотів вигонки з 1 м2 стелажній площі (чотири-п'ять). Крім того, квітки тюльпанів, нарцисів, гіацинтів, вирощені в умовах теплиць і кімнат, не поступаються за своїми декоративним якостям квітам, вирощеним у відкритому грунті. Нарциси і гіацинти повністю зберігають свій аромат.

Для вигонки використовують тільки щільні великі цибулини, не уражені хворобами і шкідниками, без механічних пошкоджень, так як цибулина є джерелом поживних речовин, які майже повністю витрачаються під час вигонки.

У природних умовах зростання поживні речовини з цибулин при зростанні і розвитку використовуються повільніше, ніж накопичуються, а отже, за вегетаційний період цибулини збільшуються в розмірах. При вигонці майже всі поживні речовини витрачаються, накопичення їх йде слабо, цибулини виснажуються, зменшуються в розмірах. Від розміру цибулини, в якій накопичений запас поживних речовин, залежать, як правило, висота і товщина квітконосів, кількість і розміри квіток в суцвітті (у гіацинтів). Вирішальне значення для вигонки цибулинних має температурний режим при зберіганні цибулин до посадки на вигонку. Для вигонки необхідно підбирати тільки сортові цибулини, що дає можливість забезпечити однорідність розвитку рослин. Як правило, всі цибулини для вигонки висаджують одночасно, а в подальшому час цвітіння регулюють термінами початку їх вигонки. Рекомендується підбирати тільки добре відомі сорти, оскільки багато сортів в зимовий час не дають цвітіння.

Висаджують цибулини в жовтні в ящики, горщики, миски, наповнені наполовину річковим піском, що має нейтральну реакцію. Землю біля країв ящиків або горщиків притискають, щоб при підсиханні не утворювалися щілини, в які при поливі може йти вода. Після посадки цибулини добре поливають і встановлюють в прохолодне приміщення - підвали або ж в парники, траншеї, які вкривають листям, тирсою, щоб оберегти землю від промерзання. Горщики краще засипати шаром піску, який утримує вологу. Температура 5 - 9 ° С є найбільш оптимальною для вкорінення протягом 2 - 2,5 місяців. Вологість повітря повинна бути не нижче 75 - 80%.

У промисловому квітникарстві, як правило, цибулинні вирощуються на зрізання. Але для озеленення інтер'єрів іноді вигідніше використовувати цибулькові, висаджені по кілька штук в горщики, миски, вази, в яких вони довше цвітуть, ніж в зрізку, і більш ефектно виглядають.

Слід зазначити, що кожен рід цибулькових рослин має свою специфіку підготовки процесу вигонки. Специфіка вигонки тісно пов'язана з біологічними властивостями рослин, їх еколого-географічним походженням, кліматичними умовами виростання до вигонки. Ці особливості раніше не враховувалися квітникарями, в зв'язку з чим у багатьох цибулинних рослин під час вигонки бутони засихали, ще не розкрившись. Для успіху вигонки необхідно дати рослинам в необхідному поєднанні світло, повітря, воду і тепло. Вигонка важче в першу половину зими і значно легше в другу, коли освітлення і сонячний прогрів посилюються, а у рослин період спокою наближається до кінця.

Рослина перед вигонкою має пройти період попередньої підготовки і встигнути закінчити період спокою. Без цих умов вигонка буде безуспішна і може закінчитися загибеллю рослин.

Попередня підготовка полягає в особливому догляді за рослиною в вегетаційний період, що передує періоду спокою. Рослині необхідно забезпечити найбільший запас поживних речовин, щоб воно могло закласти достатню кількість добре розвинених квіткових бруньок.

Крім природного періоду спокою, у рослин може бути викликаний передчасний, штучний спокій шляхом підсушування.

Застосуванням теплових або парових ванн і іншими прийомами у рослин можна також штучно скоротити період їхнього спокою і, навпаки, шляхом зберігання протягом літа на льодовику і в холодильниках можливо затримати закінчення періоду спокою у рослин, а потім на початку осені застосувати вигонку. Цей прийом дозволяє мати в цвіту протягом всього року конвалії, бузок, лілії і ряд інших рослин.

Найбільш придатними для вигонки цибульковими рослинами є тюльпани, лілії, нарциси, гіацинти, крокуси, Сцилли і фрітіляріі. У серпні - на початку вересня їх висаджують в ящики або горщики і протягом 1 - 2,5 місяців тримають при низькій температурі (в підвалі, холодильнику). Потім ящики і горщики з цибулинами вносять в приміщення з помірною температурою повітря і розміщують в темряві. При появі паростків рослини виставляють на світло і забезпечують температуру 25 ° С. Через 15 - 45 днів вони зацвітають.